На всеки от нас му се е случвало поне веднъж любимата блуза или риза да избелее поради някаква причина след изпиране. Изборът на препарат, както и самото пране – кисненето във водата, центрофугата и начинът на сушене оказват влияние върху „живота“ на цветовете. На практика избеляването на дрехите е част от естествения процес по тяхното износване. При правилно третиране при пране и сушене обаче ще се радвате на техните ярки и наситени цветове значително по-дълго. Решихме да споделим с вас няколко полезни съвета за това как да предпазите цветното пране от избеляване, да носите любимите си дрехи по-дълго време и да предпазите Вашия домашен текстил!
Обърнете внимание на етикета
Написаното на етикета понякога може да ви спести доста проблеми. Например, при неправилно третиране дрехата може да се свие или обратното – тъканта да се разтегне; цветът може да избелее или пък да оцвети други дрехи. Ето защо е важно да се съобразим с посочената на етикета информация – за препоръчителна температура на пране, както и дали се позволява прането в пералня или се препоръчва ръчното. Хубавите покривки за маса или спалното бельо също имат нужда от внимателна грижа. Хавлиените кърпи, които ползваме в банята искаме да останат със свежи цветове, пухкави и меки с времето.
Сортирайте текстила, който перете
Сортирането на дрехи и текстил при пране в пералня е не просто препоръчително, а задължително. Освен отделянето на бялото от черното пране, трябва да помислите и за сортирането на цветното пране. Дори да не се събира достатъчно количество за една „голяма“ пералня, както обичаме да казваме, то цветният текстил и дрехи трябва да бъдат старателно сортирани и изпирани отделно, в цветни групи! Когато се перат дрехи, които са в розово-червената гама, то те трябва да останат сами със себе си. Не слагайте към тях дрехи от синята гама, дори те да са светли. Ако имате жълти дрехи, можете да ги изперете със светло оранжеви, но не слагайте към тях светло сини. Сините изперете със сини, та дори те да са малко по-тъмни. Цветните дрехи и текстил са пигментирани и понякога пигментите обичат да „прескачат“ от дреха на дреха, особено ако температурата надвиши 40 градуса! Тогава те придобиват странни нюанси и цветовете им вече не са такива, каквито са били.
С NoBack „Разнообразно цветно“ можете да перете Вашите цветни дрехи и домашен текстил без да се притеснявате. В този течен перилен препарат има специални съставки, които пазят, защитават и даряват на пигментите в цветните тъкани дълъг живот!
Не пълнете пералнята до горе
Разделното пране също така ще ви помогне да регулирате обема от дрехи, които поставяте в пералнята. Претъпкването на барабана с дрехи също спомага за тяхното увреждане, тъй като по време на пране е възможно перилният препарат да не се разпредели равномерно при изплакване. Натрупването на перилен препарат по дрехите и тъканите ги прави твърди, променя цветовете им – особено на бялото. С времето то става жълтеникаво или придобива оттенъци на сиво. Водата трябва да се движи свободно в барабана на пералнята и да минава леко и безпрепятствено през дрехите. Хубавото изплакване е изключително съществено. В хубавите модели перални има винаги бутон за допълнително изплакване. Плакнете прането си – това Ви предпазва от натрупване на препарат по тях и след това от неговото проникване в кожата Ви.
Обърнете дрехите с лицето навътре
Ако редовно обръщате дрехите с лицето навътре преди изпиране, ще забавите значително процеса по износване на тъканите. Запазете ги обърнати и при сушене – по този начин ще предпазите цвета им от силните слънчеви лъчи, които могат да допринесат сериозно за избеляването през лятото, ако сушите навън в природата.
Перете в хладка вода
При пране на цветни дрехи препоръчваме да изберете програма на пералнята с по-ниска температура – 30°C или максимум 40°C. Студената вода предпазва от миграция на пигментите, с които текстилът е оцветен. Ако обаче желаете Вашите хавлиени кърпи или спално бельо да изперете на по-интензивна програма, то с NoBack “Разнообразно цветно“ без проблем може да пуснете пералнята и до 60°C.
Не пресушавайте дрехите
Ако използвате сушилен автомат за Вашите дрехи и домашен текстил, моля проверете внимателно още един път етикетите. Те Ви дават правилна насока дали изобщо можете да ползвате този уред. Ако се препоръчва внимателното сушене, то знайте, че трябва да използвате само програми от Вашата сушилня, които са показани като щадящи.
Не правете експеримент с тъканите, които сушите, като например да ги пуснете на силна програма за бързо и интензивно сушене и преди тя да свърши да ги извадите влажни. Това няма да ги „спаси“ от повреди. Щадящите програми са програмиране по температура, интензивност на въртене на барабана, продължителност! А хубавите модели сушилни непрекъснато измерват остатъчната влага в машината и знаят точно колко да сушат!
Това бяха едни от най-важните правила, които може да следвате, за да запазите цветовете на дрехите ви по-дълго наситени. Разбира се, износването е неизбежно, но можете да забавите процеса и любимата ви дреха да има искрящ цвят поне няколко сезона!